Aktuality z Černovic

Informace k zahájení sběru bioodpadu v Brně

Dnes začal v Brně systematický sběr kuchyňského bioodpadu.

V Černovicích naleznete biopopelnice na těchto stanovištích:

  • Bolzanova 1- radnice
  • Cornovova 1
  • Húskova – SSO
  • Krausova 1
  • Olomoucká 118
  • Pahrbek 19
  • Řehořova x E.Krásnohorské
  • Wainerovo náměstí 7

Vyšperkujte na sezonu okno, balkon či předzahrádku

Více si všímat krás ve svém okolí. To je cílem soutěže o nejkrásnější okno či balkon a nejkrásnější předzahrádku. A protože sluníčko už brzy začne nabírat na síle a bude čas na vysázení rostlin, přinášíme vám pravidla, abyste se letos mohli zapojit a třeba vyhrát hezkou cenu. Soutěže se může zúčastnit každý občan městské části Brno-Černovice, který vlastní, má v nájmu či po dohodě s majitelem pečuje o okno, balkon nebo předzahrádku na území Černovic. Přihlášku s minimálně dvěma a maximálně pěti fotografiemi lze poslat nejpozději do konce září 2021. Můžete také jen poslat tip s fotografiemi.  V každé kategorii budou vyhodnoceni tři nejlepší soutěžící, kteří obdrží cenu:  1. místo – poukaz na nákup v zahradnictví v hodnotě 1000 Kč 2. místo – poukaz na nákup v zahradnictví v hodnotě 500 Kč 3. místo – poukaz na nákup v zahradnictví v hodnotě 300 Kč Rovněž udělíme jako zvláštní Cenu veřejnosti na základě hlasování obyvatel na Facebooku další poukaz na nákup v zahradnictví v hodnotě 1000 Kč. Vítězné fotografie následně zveřejníme v listopadovém či prosincovém čísle Černovin.

Mezi hlavní kritéria hodnocení patří čistota, kompozice, originalita, celkový vzhled a přínos pro životní prostředí (např. pítka, krmítka, domečky či květiny pro hmyz). Celkem můžete získat až 25 bodů. Hodnotící komisi tvoří dva zástupci vedení radnice, dva zástupci odboru dopravy, majetku a životního prostředí a dva zástupci komise životního prostředí. Moc děkujeme za ceny zahradnictví GOZ GARDEN v Olomoucké ulici. 

Ptáci dostali nový domov. Pomůže jim deset budek

Ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody přibylo v Černovicích deset budek pro ptáky v Lesoparku. Určitě víte, že se široká veřejnost může každoročně v lednu přidat k celosvětové akci Sčítání ptactva. A aby v Černovicích ptáků přibývalo a vytvořili jsme jim dobré podmínky pro hnízdění, rozmístili ochránci přírody v městské části hned deset nových dřevěných domečků. Po zkušenostech ze sousedních městských částí se na stromech objevily velké sýkorníky pro sýkory koňadry, brhlíky lesní, vrabce polní či rehky zahradní v počtu pět kusů, dále to jsou dva malé sýkorníky, kam rády zavítají sýkory modřinky či sýkorky babky, a tři špačníky, kde svůj domov najdou třeba špačci obecní, vrabci polní, brhlíci lesní nebo krutihlavové obecní. Budky vyrobili členové Českého svazu ochránců přírody z dřevěného masivu, jednotlivé díly pojí vruty a budky mají i ochranný nátěr. Přední dvířka jsou z tvrdého dřeva, aby odolaly rozmarům strakapoudů, kteří je rádi ničí. Na stříškách je povětšinou oplechování, s výjimkou několika velkých sýkorníků. Ty chrání proti dešti asfaltová lepenka, protože neklouže a umožňuje, aby se v budce zahnízdily i veverky.  Ke stromům jsou upevněny silným drátem, ale budou mobilní a půjde je sundat v případě nutné opravy. Ochránci přírody také v letošním roce zajistí jejich kontrolu obsazenosti v době prvního a druhého hnízdění mezi květnem a červnem a následně je také vyčistí. 

Ulice ve Spodním sídlišti mají kvalitnější světla

Více světla ve čtyřech černovických ulicích. Konkrétně ve Spodním sídlišti v  ulicích Kovácká, Blatouchová, Přední a Churého nainstalovali pracovníci společností Technické sítě a Brněnské komunikace do dvaceti lamp tzv. LEDky. Důvodem bylo zastaralé osvětlení, které už delší dobu nevyhovovalo. Veřejné osvětlení je přirozená a povinná součást městské části. Poskytuje pocit bezpečí, funguje jako prevence kriminality, usnadňuje pohyb obyvatel a je také nezbytnou součástí odpočinkových aktivit během noci. Věříme, že tato nová instalace technologie založená na světelných diodách LED s předností úspory energie přinese více bezpečí v naší části.

Školka je opravená. Čeká se už jen na děti

Mateřské škole Kneslova hrozilo její uzavření z důvodu špatné statiky budovy. Vedení radnice se proto rozhodlo začít s opravou co nejdříve. Samotné realizaci opravy však předcházelo spoustu projekčních prací a jednání. Děkujeme všem, kteří se na přípravě podíleli. Šlo o projektanty, statiky, zástupce institucí a dalších organizací. Velkým pozitivem je, že oprava se stala prioritou a získala podporu ze strany nejen představitelů městské části, města Brna, rodičů, ale i pedagogů. A dnes je jasné, že se oprava povedla a škola se proměnila v bezpečné zázemí pro téměř 75 dětí. Zpracovatelem prováděcího projektu byla firma SD Ateliér, s. r. o. Opravu prováděla firma SASTA CZ, a. s., která zvítězila ve výběrovém řízení. Výkon dozoru měl v kompetenci Ing. Radek Boráň a výkon koordinátora BOZP zajišťoval Ing. Petr Řídký. Stavbyvedoucím celé opravy byl za firmu SASTA CZ určený Ing. Tomáš Kalábek.  Tato pracovní skupina a zástupci městské části (místostarostka a starosta) se scházeli na pravidelných kontrolních prohlídkách, kde se řešily konkrétní postupy při stavebních pracích. I když jim z počátku nepřála epidemiologická situace ani počasí, Školka je opravená. Čeká se už jen na děti vše se podařilo stihnout podle harmonogramu. Přístup stavební firmy k opravě mateřské školy byl opravdu zodpovědný. Musela se potýkat i s tím, že budova byla stavěna již v roce 1960, tudíž stav v některých místech včetně kanalizace odpovídal tehdejší době. Dnes už interiér svítí barvami. Pečlivě je vybíraly paní učitelky, které vědí, co se dětem nejvíce líbí. A na závěr už jen zbývalo se zpět nastěhovat z náhradních prostor družin základních škol a uklidit. Do toho se s nadšením a ochotou zapojil ve svém volném čase i o víkendu nejen celý kolektiv učitelů, ale také rodiče našich předškoláků. Radost z dobré práce neskrývá ani paní ředitelka školky. „Jsme moc rádi. Těší nás, že se práce nezkomplikovaly a mohli jsme zahájit provoz v termínu. Jen je nám líto, že si musíme počkat a přivítat děti až po rozvolnění opatření. Děkujeme paní místostarostce Šárce Korkešové za celkovou koordinaci projektu včetně řešení vyjednání náhradních prostorů,“ řekla Hana Susová. „Poděkování patří všem, kteří se na opravě školky podíleli. Věřím, že se nejen dětem bude ve školce líbit a potěší je milé překvapení v podobě nové přírodní zahrady,“ dodala místostarostka Šárka Korkešová.

Vznikne nová psí louka. Do některých míst ale psi nemohou

Venčit svého čtyřnohého psího mazlíčka není ve městě úplně jednoduché. Kde může a kde ne pes běhat volně, to stanovuje vyhláška statutárního města Brna z roku 2017, doplněná o další podrobnosti v loňském roce. Protože také stále více přibývá míst, kam psi nemohou například kvůli většímu pohybu malých dětí, začalo jednat vedení městské části o vzniku takzvané psí louky hned v několika lokalitách v Černovicích. Psí louka by měla vzniknout mezi ulicí Olomoucká a Kneslova. V těchto místech by pak lidé mohli nechat své mazlíčky běhat na volno, ovšem s košíkem. Louka by nebyla oplocená, ale jen označená, stále by zde platila povinnost po psech uklízet. Na druhé straně Olomoucké ulice u domů Turgeněvova 2 a, b, c zvažuje vedení městské části zrušení zákazu vstupu se psy. Tyto návrhy předá vedení městské části na magistrát, který každoročně ve vyhlášce tato místa aktualizuje. V současné době mohou psi běhat volně bez náhubku a vodítka v oplocených výbězích v ulici Mírová a v ulici Kneslova. Naopak na šestnácti místech v Černovicích je pohyb psů omezený a nově o tom informují červené tabulky (viz obrázek). Jedná se hlavně o dětská hřiště, sportoviště, veřejná prostranství, kde se pohybuje hodně lidí, nebo parky. Vedení městské části proto nechalo vytvořit nové cedule, které vás na tuto skutečnost upozorní. Ty staré byly mnohdy už v tak špatném stavu, že byly nečitelné.  V současné době jde o tyto lokality: dětské a sportovní hřiště Turgeněvova, dětská hřiště v ulicích Elišky Krásnohorské, Přední, Bolzanova, Krausova, Pahrbek, Zvěřinova, Kneslova a Mírová, dále pak parky Řehořova, Kneslova a Cornovova před Albertem a vnitroblok ulic Klíčova–Zvěřinova–Tržní– Olomoucká. 

Nefunkční Czech POINT

V současnosti není možné, z technických důvodů, využít službu Czech POINT.

O zprovoznění Vás budeme informovat.

Děkujeme za pochopení.

Uzavření černovické knihovny

Od pondělí 8. 3. 2021 je do odvolání uzavřena z technických důvodů pobočka v Černovicích, Charbulova 38. Všechny výpůjčky budete mít prodlouženy do doby otevření.