Aktuality z Černovic

Připravujeme vítání nově narozených dětí mezi občany naší městské části 💙


Vítání občánků se vztahuje na děti ve věku od 6 týdnů po narození do 1 roku, s trvalým pobytem na území městské části Brno-Černovice. Slavnostní přivítání vašeho děťátka mezi občany naší městské části provádíme společně, a to ve venkovních prostorách naší městské části.

Termín vítání občánků: 17. 9. 2022


Pokud chcete být u toho, stačí vyplnit přihlášku, kterou naleznete na našich webových stránkách https://www.brno-cernovice.cz/formulare/ nebo obdržíte na podatelně Radnice.
Vyplněnou přihlášku s kopií rodného listu dítěte následně osobně doručte na adresu Úřadu městské části Brno-Černovice, Bolzanova 1, Odbor sociálních věcí a školství, Mgr. Dagmar Souškové nejpozději do 25. 8. 2022.
Pro podrobnější informace volejte tel. 548 129 836 nebo napište na e-mail: souskova.dagmar@cernovice.brno.cz

Těšíme se na vás a vaše děti.

Tématem XIV. Brněnského kulturního fóra budou přesahy kultury

Čtrnácté setkání kulturního fóra (dříve parlamentu) se zaměří na přesahy kultury, její nezbytnost a prolínání s dalšími oblastmi, jako je třeba ekologie, sociální koheze, zdraví nebo data. Právě na těchto čtyřech odvětvích ukážeme přesahy kultury, a to i na příkladech z evropských hlavních měst kultury. Mluvit budeme také o roli kultury v rozvoji měst a jeho obyvatel. Setkání pořádá Odbor kultury MMB ve spolupráci s týmem Brno 2028.

PROGRAM

13.00 Kultura Brno představuje novinky 

Marek Fišer, radní pro kulturu, představí novinky, které chystá Odbor kultury Magistrátu města Brna. Mluvit se bude například o datovém skladu pro brněnskou kulturu nebo výsledcích pocitové mapy. 

13.30 Otevřené fórum 

Volný prostor pro vaše dotazy, nápady a inspiraci. 

15.00 PŘESAHY KULTURY– Příklady z evropských hlavních měst kultury

Do panelové debaty jsme si pozvali odborníky a odbornice z Česka i zahraničí, kteří představí přesahy kultury do oblasti ekologie, sociální koheze, zdraví a dat. Následovat budou moderované workshopy k jednotlivým tématům. 


18.30 Teambuilding brněnské kultury 

Zůstaňte s námi po skočení oficiálního programu na party s grilovačkou a petangový turnaj.

Na setkání kulturního fóra můžete vzít i svoje děti nebo psí kamarády. Celý den bude k dispozici také jídlo a pití, včetně bezlepkové a vegan varianty. Kafe je samozřejmost! 


Po dvaceti letech pod ul. Hladíkova povede podjezd

Hladíkovou ulicí v brněnských Černovicích denně projedou desítky tisíc aut. Cyklisté a pěší, kteří potřebují čtyřproudovou silnici první třídy přejít, aby se dostali na pokračování cyklostezky lemující řeku Svitavu, ji musejí složitě obcházet či objíždět. Vybudováním cyklopodjezdu pod silničním mostem tak dojde nejen ke spojení dvou úseků stávající stezky, ze severu, vedené od ulice Křenová, a z jihu od ulice Černovická, ale především k výraznému zvýšení bezpečnosti cyklistů, chodců i řidičů.

Práce na stavbě již intenzívně probíhají a my se můžeme těšit na podzim na bezpečný přechod pod rušnou ulicí.

SAKO Brno umyje 57 tisíc popelnic města. Znečištěnou vodu zpracuje ve vlastní čističce.

Jarní úklid bere SAKO Brno vážně. Právě začalo tradiční brněnské mytí černých popelnic. Od dubna do konce října projde očistou většina z 57 tisíců kontejnerů a popelnic na směsný komunální odpad. Služba, která není v České republice úplně standardní, v Brně probíhá už více než deset let a je zahrnuta v ročním poplatku za svoz odpadu. Mytí nádob zajišťují dvě speciální vozidla, vybavená mycím zařízením. Očista probíhá během pravidelného svozu odpadu. Nádoby se vyprázdní a ostříknou pod vysokým tlakem horkou vodou bez saponátů. Čištěním se popelnice zároveň dezinfikují. Veškerou špinavou vodu z mytí zachycují sběrné vany speciálních vozidel. Tímto postupem nedochází k znečišťování ulic a nezatěžuje se životní prostředí ani kanalizační síť. Použitá voda se odváží do areálu Divize Svoz, kde SAKO Brno postavilo vlastní čistírnu.

Údržba veřejné zeleně levněji a lépe

Připravovaný projekt radnice údržba veřejné zeleně vlastními zaměstnanci se úspěšně rozběhl a pevně věříme, že výsledkem nebude jenom úspora finančních prostředků, ale i kvalitnější a pružnější péče o veřejnou zeleň v naší městské části. Budeme rádi za každou vaši zpětnou vazbu a držme si pěsti, ať se nám tu žije lépe ✊🍀

Může jít o obrázek 2 lidem a venkovnímu

Unie pečujících informuje

Unie pečujících pomáhá všem pečujícím o blízkého, který potřebuje pomoc při každodenním fungování.
Snažíme se rychle reagovat, pokud se na nás pečující obrátí. Pečujícím nasloucháme, podporujeme je ve sdílení a pomáháme v rozdělení péče či s režimem péče. Poradíme nejen v otázkách péče a dávek, ale i v souvisejících oblastech, jako je například zdravotnictví (pomůcky, výživa, práva pacientů), školství (při péči o děti), otázky týkající se financí nebo sladění péče a práce. Obrátit se na nás pečující mohou i tehdy, pokud na ně doléhá tíže péče a potřebují se svěřit, ujistit se, že jejich péče má smysl a že ji dělají dobře. Nebo naopak uvažují o ukončení péče a potřebují tento důležitý krok probrat. Pomoc a podporu poskytneme také bývalým pečujícím a pozůstalým pečujícím. Poradíme i těm, kteří o péči uvažují či se rozhodují, zda pečovat či ne.
Pro pečující připravujeme oblastní konference, zde se snažíme vždy dát prostor místním poskytovatelům sociálních služeb z dané oblasti.
V Brně nabízíme poradenství a konzultace, svépomocná setkání pečujících, tvořivá setkání pro pečující, semináře a trénování paměti pro pečující a přátele.
V Brně všechny tyto aktivity probíhají v pravidelných intervalech v prostorách Unie pečujících na třídě Kpt. Jaroše 3. Osobní schůzky je třeba domluvit předem.
Rádi poradíme. Obrátit se na nás můžete telefonicky nebo emailem, pokud budete mít zájem, můžeme si domluvit osobní schůzku.

Služby pečujícím poskytujeme zdarma.

Za tým odborných poradců Zdeněk Choura

Informace a kontakty:

www.uniepecujicich.cz, e-mail: poradna@uniepecujicich.cz

Ing. Mgr. Zdeňka Michálková 733 678 890 – garant poradenství, oblast sociální, zdravotní, školství, duchovní podpora, poradenství pro pozůstalé, setkání pečujících
Marie Čalkovska 775 213 217, sociální poradenství, setkání pečujících
Zdeněk Choura 731 150 949, sociální poradenství (péče o blízké s některou z forem demence), setkání pečujících, trénování paměti
Ing. Eva Nohejlová, 732 366 577, poradenství pro pozůstalé, setkání pečujících
Zdeňka Černá, 731 539 638, finanční oblast, setkání pečujících (Zlín)
Petra Hejdová, 775 769 706, oblast zdravotnictví, sociální a školství
Lada Kollmannová, důchodové poradenství
Mgr. Olga Hubíková, co a jak na úřadech

Josefská zabíjačka

Srdečně vás zveme v sobotu 19.3. 2022 zase za dobrým jídlem a kulturou na Faměrovo náměstí, kde pořádáme Josefskou zabíjačku. Zabíjačkové dobroty budou k ochutnání a zakoupení na Faměrově náměstí, před Hostincem Slunečnice od 10:00 hod. do vyprodání zásob.

Ochutnat tam budete také moci zdarma zabíjačkovou polévku přímo od naší paní starostky.

V restauraci bude probíhat během dne bohatý josefský branč formou rautu a večer nás čeká rovněž ve vnitřních prostorách restaurace Josefská zábava s živou muzikou. K tanci a poslechu zahraje kapela Nota Bene.

Přihlaste se a odebírejte aktuální informace: https://fb.me/e/17qek9FIQ

JEDNOTNÝ POSTUP PRO OBČANY PŘI KONTAKTOVÁNÍ OSOBAMI V RÁMCI MIGRAČNÍ VLNY Z UKRAJINY

Ministerstvo vnitra aktivovalo Plán připravenosti na migrační vlnu a zřídilo informační linky pro občany Ukrajiny. Platí zelený, nejmírnější stupeň aktivovaného Plánu připravenosti na migrační vlnu. Týká se především pomoci ukrajinským občanům na území Česka. Součástí je infomační linka, web nebo zjednodušené získání pobytového oprávnění.

Ministerstvo vnitra aktivovalo v souvislosti s vojenským útokem Ruska na Ukrajinu první, nejmírnější ze čtyř stupňů připravenosti na migrační vlnu. Tzv. zelený stupeň reaguje na situaci, kdy zatím neevidujeme přesun zásadní vlny uprchlíků na naše území a je třeba pomoci primárně těm, kteří už u nás žijí. K tomu slouží speciální web Ministerstva vnitra, telefonní infolinka i e-mailové adresy určené k pobytovým informacím i k žádostem o nabídky pomoci (viz níže). 

Důležité weby, infolinky, odkazy Ministerstva vnitra:

  • Důležité informace pro občany Ukrajiny v češtině i ukrajinštině najdete zde na webu MV.
  • Byla zřízena infolinka +420 974 801 802, kde se dozví občané Ukrajiny praktické pobytové informace. V této souvislosti je k dispozici i e-mailová adresa .
  • Konkrétní nabídky, ideálně na ubytování hromadného typu se stravováním se mohou posílat na e-mail Správy uprchlických zařízení MV .
  • Upozornění – nevěřte dezinformacím, sledujte twitter Centra proti terorismu a hybridním hrozbám.

Pro veřejnost:

Osoby prchající z oblastí válečného konfliktu vyvolaného ruskou invazí na svrchované území Ukrajiny odkazujte na služebny Policie České republiky či obecní úřady, kde je nasměrují na Správu uprchlických zařízení MV ČR.

https://www.krizport.cz/aktualni-situace/aktuality/all-jednotny-postup-pro-starosty-obci-ci-obcany-pri-kontaktovani-osobami